Kako sačuvati ekstradjevičansko maslinovo ulje od hladnoće i vrućine?

Od trenutka kada u našim obiteljskim maslinicima u okolici Novigrada završi berba, a ove sezone to je bilo 20. listopada, nova generacija Červar ekstra djevičanskih maslinovih ulja započinje svoj put prema vašim stolovima i tanjurima. Sve se naše masline prerađuju istog dana kada su i pobrane, dakle ono što je nekoliko sati ranije još uvijek bilo plod na grani, vrlo brzo nakon berbe postaje mlado maslinovo ulje.

Takvo ulje još je mlado, pa ga prije nego krene na tržište mjesec dana nakon prerade odmaramo odležavanjem i taloženjem u inox tankovima, i tek nakon tog razdoblja punimo ga u boce. Ulje napunjeno u boce u nastavku godine čuvamo održavajući temperaturu skladišnog prostora na stabilnih i nepromjenjivih 19 stupnjeva, i na taj način osiguravamo da naša Červar ulja kroz cijelu narednu godinu zadrže istu kvalitetu i jednake senzorne osobine.

Neprijatelji kvalitete ekstradjevičanskog maslinovog ulja su velike temperaturne oscilacije i izlaganje sunčevoj svjetlosti, što može dovesti do neželjene oksidacije ulja. Od štetnog utjecaja sunčeve svjetlosti štitimo ga čuvanjem u bocama od tamnog stakla, i držanjem u tamnom skladištu, u kome je temperatura, već smo spomenuli, cijele godine 19 stupnjeva. No, kako da kvalitetu naših ulja sačuvaju i naši kupci, nakon što ga odnesu svojim kućama?

Kod kuće je maslinovo ulje najbolje čuvati, primjerice, u tamnoj smočnici, a kako u kućnim uvjetima nije praktično održavati temperaturu na 19 stupnjeva, dovoljno će biti ako se ulje čuva na tzv. sobnoj temperaturi, zaštićeno od ekstremnih temperaturnih promjena.

U ove hladne zimske dane kad se temperatura nerijetko spušta ispod ništice, nipošto ne bi trebalo držati maslinovo ulje na balkonu ili u garaži ili u nekoj sličnoj izloženosti vanjskoj hladnoći. Ako se ulje izloži niskoj temperaturi, ono će se kristalizirati odnosno zgusnuti. Ako se to dogodi, spasiti ga možemo tako da ga odmah premjestimo u prostoriju sobne temperature: za jedan dan ulje će se ponovno razbistriti odnosno razrijediti, ali imajmo na umu da će trajati kraće.

Ulje treba čuvati i od ekstremnih vrućina, tako da balkoni i garaže ne dolaze u obzir ni ljeti: smočnica je i dalje najbolji izbor. Ako ulje slučajno odstoji jedan dan na temperaturi od 30-35 stupnjeva – gotovo je, možete ga baciti. Napomenimo još i da ulje zatvoreno u boci u dobrim uvjetima čuvanja može potrajati i do dvije godine s nepromijenjenim svojstvima, ali načetu bocu trebalo bi potrošiti najkasnije u roku od tri mjeseca nakon otvaranja čepa.

Červar ulja proizvode se i pripremaju za naše kupce s velikom pažnjom i ljubavlju, jer u bocama za vas želimo sačuvati sve ono najbolje što je priroda te godine dala našim maslinama. Pravilnim čuvanjem naših ulja, pri svakoj njihovoj uporabi susrest ćete se upravo s onim aromama i svojstvima koje smo za vas pripremili njegujući naše masline, birajući pravi trenutak berbe i prerade, i čuvajući ih onako kako treba do trenutka kad je to ulje došlo u vaše ruke. Pravilnim čuvanjem ulja u vašim domovima postajete partner obitelji Červar iz Novigrada, a priča o našem ulju u vašem domu doživljava najljepši očekivani gastronomski epilog.